Kurki, fachowo nazywane pieprznikami, to jedne z najbardziej cenionych grzybów w Polsce. Charakteryzują się intensywnie żółtym lub pomarańczowym kolorem oraz charakterystycznym, lekko pieprzowym smakiem. Są nie tylko pyszne, ale także pełne cennych składników odżywczych, które mogą wspierać nasze zdrowie.
Kurki - Złote Skarby Polskich Lasów
Pieprzniki (łac. Cantharellae) to jedne z najchętniej zbieranych w Polsce grzybów. Można spotkać w polskich lasach od późnej wiosny do jesieni, szczególnie po deszczowych dniach. Występują w lasach iglastych i liściastych, najczęściej w pobliżu sosen, dębów i brzóz. Zbieracze cenią je nie tylko ze względu na smak, ale również za to, że rzadko bywają robaczywe.
W Polsce występuje kilka rodzajów pieprzników. Najbardziej popularnym jest pieprznik jadalny (cantharellus cibarius). Jego nazwa nie oznacza jednak, że jest jedyną jadalną "kurką", ponieważ tak naprawdę wszystkie polskie pieprzniki są jadalne i bardzo cenione.
Do innych pieprzników, na któe możemy natknąć się w polskich lasach, należą:
- Pieprznik ametystowy (Cantharellus amethysteus)
- Pieprznik rdzewiejący (Cantharellus ferruginascens)
- Pieprznik pomarańczowy (Cantharellus friesii)
- Pieprznik blady (Cantharellus pallens)
- Pieprznik szary (Cantharellus cinereus)
- Pieprznik trąbkowy (Cantharellus tubaeformis)
- Pieprznik żyłkowany (Cantharellus aurora)
Kurki są bogate w witaminy z grupy B, a także w witaminę D, która jest kluczowa dla zdrowia kości. Zawierają również minerały, takie jak potas, miedź i selen. Dzięki niskiej kaloryczności i wysokiej zawartości błonnika stanowią świetny składnik diet odchudzających.
Jednym z najpopularniejszych sposobów przechowywania kurek na zimę jest ich marynowanie. Marynowane kurki są idealnym dodatkiem do kanapek, sałatek, a także jako przystawka. Poniżej znajdziesz sprawdzony przepis na marynowane kurki.
Marynowane Kurki - Składniki
Aby przygotować marynowane kurki, będziesz potrzebować następujących składników:
- 0.5 kg świeżych kurek
- 2.5 szklanki wody
- 0.75 szklanki octu spirytusowego (10%)
- 1 łyżka soli
- 1 łyżka cukru
- 2 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 5 ziaren pieprzu czarnego
- Gorczyca biała ziarnista (opcjonalnie)
Możesz również dodać do słoiczków drobno pokrojoną marchew lub cebulę. Uzyskasz tym sposobem jeszcze ciekawszy smak.
Marynowane Kurki - Przepis
Zacznij od dokładnego oczyszczenia kurek. Kurki, ze względu na swój skomplikowany kształt i niewysoki wzrost lubią oblepiać się błotem i elementami ściółki, które niekoniecznie chcą łatwo zejść. Można sobie z tym poradzić przy pomocy sody oczyszczonej - wystarczy zalać kurki na kilka minut wodą z łyżką sody i dokładnie wymieszać. Po tym czasie, gdy większość brudu opadnie na dno naczynia, możemy wyjąć kurki i opłukać je pod bieżącą wodą. Większe okazy warto przekroić na pół lub na ćwiartki.
Grzybki należy następnie zblanszować. W garnku zagotuj wodę. Kiedy woda zacznie wrzeć, wrzuć do niej kurki i gotuj przez około 5-7 minut. Następnie odcedź grzybki i przepłucz je zimną wodą - zatrzyma ona proces gotowania, dzięki czemu kurki nie staną się zbyt rozlazłe. Grzybki włóż do słoików (tak, żeby sięgały maksymalnie 80% wysokości). Do każdego słoiczka dodaj kilkanaście ziaren gorczycy.
W osobnym garnku zagotuj składniki zalewy, czyli ocet, wodę, sól, cukier, liście laurowe, ziele angielskie i pieprz. Gotuj zalewę przez ok. 5 minut na wolnym ogniu, aby wydobyć jak najwięcej smaku z przypraw. Po tym czasie wyciągnij z zalewy ziele angielskie, pieprz i liście laurowe. Zalewę wlej do słoiczków - powinna całkowicie przykrywać grzyby. Słoiczki z kurkami zapasteryzuj, a następnie odstaw w chłodne miejsce.
Marynowane kurki są gotowe do spożycia już po kilku dniach, jednak najlepiej smakują po kilku tygodniach, kiedy smaki dobrze się przegryzą. Doskonale komponują się z zimnymi mięsiwami, szczególnie z tatarem, pieczywem i sałatkami, a najlepiej z dobrymi trunkami. To prawdziwy przysmak, który pozwoli cieszyć się smakiem lasu przez cały rok!